Zastanawiasz się co zmienia praca w gastronomii na systemie POS? Wydaje Ci się, że jest to po prostu “ładna” kasa, która różni się tym od urządzenia fiskalnego, że działa na tabletach i smartfonach? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, bo dowiedzieć się jak w rzeczywistości wygląda praca na POSie i ile korzyści może Ci przynieść!

 

Wielu restauratorów uważa, że system POS to niepotrzebny wydatek, w związku z tym całą sprzedaż realizuje za pomocą kasy fiskalnej i kilkunastu wprowadzonych do niej pozycji. Jednak system POS nie pełni wyłącznie funkcji sprzedażowych – jest to rozbudowane oprogramowanie stworzone z myślą o gastronomii, które kompleksowo odpowiada na jej potrzeby. Nie tylko usprawnia obsługę Klienta i samą sprzedaż, ale pozwala również w łatwy sposób zbierać dane o biznesie, a jak wiadomo wiedza to klucz do sukcesu! Zobacz jak funkcje systemu POS mogą wpłynąć na zyski lokalu.

Więcej sprzedajesz, czyli więcej zarabiasz

Podstawową funkcją oprogramowania dla gastronomii jest sprzedaż. Obecnie systemy POS w połączeniu z drukarką fiskalną online pełnią tę samą funkcję co kasy fiskalne online – przesyłają aktualne dane sprzedażowe do Centralnego Repozytorium Kas. Jednak programy gastronomiczne posiadają dodatkowo całą masę możliwości usprawniania sprzedaży.

Pracownicy przyjmujący zamówienia od Klientów mogą kilkoma kliknięciami przesłać informacje do kuchni. Szczegóły zamówienia wydrukują się na drukarce bonowej lub wyświetlą na ekranie KDS, a załoga kuchni będzie od razu mogła przystąpić do działania. Dzięki mobilnemu przesyłowi danych kelner może zaakceptować zamówienie od razu przy stoliku – nie musi wracać do lady i przepisywać go na kasę fiskalną. 
Jeśli prowadzisz sprzedaż na kasie fiskalnej to zapewne ciężko Ci wykorzystać dane sprzedażowe i wygodnie nimi zarządzać. Wielu restauratorów posługuje się na kasie fiskalnej ogólnymi, uproszczonymi nazwami pozycji, które są używane do oznaczenia kilku różnych dań, np. danie główne, danie główne z dodatkami, zupa, zupa z dodatkiem, napój itd. Tym samym właściciele odcinają się od możliwości analizowania sprzedaży z uwzględnieniem konkretnych dań, wykorzystanych produktów czy food-costu. Wówczas nie jest łatwo ustalić jakie danie sprzedaje się dobrze, jest rentowne dla lokalu i czy warto nadal oferować je w menu. A są to niezwykle istotne dla punktu gastronomicznego informacje! 

Cena systemu POS - abonament czy jednorazowy zakup?

Pozostaje kwestia samej ceny oprogramowania dla gastronomii. Czy wolisz wydać znaczną kwotę na zakup kasy fiskalnej lub jednorazowej licencji do systemu POS czy płacić dużo niższy, regularny abonament, jak w przypadku POSbistro? Przy tej decyzji należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

  • zmiany w prawie – w przypadku kasy fiskalnej nie ma możliwości jej aktualizacji, ponieważ jest to certyfikowany sprzęt. Będziesz musiał wymienić całe urządzenie fiskalne, jeśli nadejdą nowe przepisy. Natomiast systemy POS jako oprogramowanie, wciąż są aktualizowane i w połączeniu z drukarką fiskalną online są pełnoprawnym urządzeniem do rejestracji sprzedaży. Pamiętaj, że niedługo na rynek wkroczą wirtualne kasy fiskalne, czyli systemy POS stanowiące odpowiednik urządzenia fiskalnego.
  • aktualizacje i nowe funkcje – kasa fiskalna i stacjonarny POS nie mają możliwości aktualizacji oprogramowania, a tym samym ich funkcje się “starzeją”. Mobilny system POS, to rozwiązanie chmurowe, co oznacza, że płacisz zawsze za posiadanie najnowszej wersji oprogramowania. 
  • działalność sezonowa – co w przypadku, gdy Twój lokal działa tylko przez kilka miesięcy w roku? Najbardziej opłacalne będzie dla Ciebie płacenie licencji wyłącznie za miesiące, w których punkt jest aktywny, a przez resztę roku zawieszenie abonamentu. Taką możliwość oferuje POSbistro. W miesiące poza sezonem możesz obniżyć swój abonament do niskiej opłaty za utrzymanie danych lub całkiem z niej zrezygnować.

Jeśli rozłożysz koszt miesięcznego abonamentu na średnio 30 dni, okaże się, że opłata to jedynie kilkanaście złotych dziennie, które system z łatwością Ci zrekompensuje, choćby poprzez szybsze realizowanie zamówień czy moduł rekomendacji. Korzyści z posiadania profesjonalnego oprogramowania są znacznie wyższe i pozwalają prowadzić świadomy biznes, nastawiony na rozwój.

Odwiedź nas

ul. Legionów 83A
43-502
Czechowice-Dziedzice

CH Stara Kablownia
I piętro